Herhangi bir yaşam alanında kullanacağınız klimaların montajı uzman teknisyenler eşliğinde yapılması önerilemkendir. Klima Montajı yapacak kişinin bilgi becerisi ve deneyimi sizlere büyük ölçüde faydası olacaktır. Keza montaj yapılacak alan eğer yanlış seçilirse ve yanlış yer seçimi yapılmışsa hem cihazınızdan yeterli performansı almazsınız hemde kısa süre sonra tekrar klimanızı söktürüp tekrar yer değiştirme yapmanız gerekecektir. İstanbul Başta olmak üzere ülkemizde oldukça ciddi sayıda Klima Montajı yapılmakta olup bunların arasında da bu ve buna benzer sorunlar yaşayan çokça klima sahibi bulunmaktadır. Az da olsa klima montajı hakkında kısa vaktinizi ayırarak internet üzerinden bilgi edinebilir ve gelen Klima Servisi ekibinin tecrübesini gözlemleyebilirsiniz. İstanbulklimateknikservis.com olarak sizlere montaj işlemleri ve uygulamaları hakkında kısa bilgilendirmelerde bulacancağız.

Klima Montaj

Klima Montajı Öncesi Ön Çalışma

Eğer profesyonel bir montaj servisinden hizmet alıyorsanız size klima yerinin en uygun neresi olacağı hakkında önerilerde bulunması gerekmektedir. Bazı cihaz sahipleri hayalinde klima için bir yer belirlemiş oluyor ancak bir çok farklı detayı hesap etmiyor. Amacımız montaj yaptığımız her klima cihazının en verimli ve yüksek performans ile hizmet vermesidir. Klima sahibi olarak her servis firması sizin talep ettiğiniz yere illaki montaj yapabilir ancak daha sonrasından verimsiz ısıtma ve soğutma yaşandığında tekrar sökmek zorunda kalırsınız. Buda beraberinde yapınızda hasar ve tekrar Klima montaj servisi maliyetine yol açmaktadır. Uzman montaj personeli klimanın dış ünite ile iç ünite arasındaki mesafe, aşırı güneşe ve sıcağa maruz kalayacağı bir alan tercihi, odanın metrekaresi, diğer elektronik cihazlara olan mesafesi gibi detaylara dikkat etmelidir. Sıralama aşağıda verilmiştir.

 1. Klima montajı yapılmadan önce yer tespitinde odanın alan ölçüsüne en uygun yer tespit edilmelidir.
 2. Klima Dış ünitesi ile iç ünite arasında mesafeye yeterli seviyede olmalıdır
 3. Cihazın aşırı sıcağa maruz bırakılmayacağı bir alan montaj için seçilmelidir
 4. Oda oturum açıları ve odada bulunacak kişi sayısına göre bir yer seçimi yapılmalıdır
 5. Evde veya mekanda  bulunan diğer elektronik cihazlara olan mesafeside dikkate alınmalıdır
 6. Klima ile zemin arasındaki mesafe standartlara uygun olmalıdır
 7. Dış ünite yer seçimide dikkatli seçimelidir. Kışın korunaklı bir alan yazında önünde hava sirkülasyonu engelleyici bir alan seçilmemelidir.

Klima İç Ünite Montajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klima Montaj

Eğer yukarıda bahsettiğimiz Klima montaj öncesi yapılması gerekenler eksiksiz şekilde yapılmışsa artık klima iç ünite montajına geçilebilemkendir. İç ünite Split Klima montajlarında ustalık isteyen ve gerektiren durumlar söz konusudur. Hassas bir işlem olan bu uygulamada yapılacak yanlış hesaplamala klimanın su akıtması baştan olmak üzere gürültülü çalışması gibi en çok şikayet getiren sorunların oluşmasına neden olacaktır. Yine yazımız başında sizlere önerdiğimiz gibi iç ünite montajı hakkında da hem sitemizde hemde internette bir çok bilgilendirme bulabilir ve sizde montaj esnasından  yapılanlara dikkat edebilirsiniz. Aşağıda sizler için Split Klima iç ünite montaj esnasında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

 • İç ünite montaj yapılacak yerde ön kısımda herhangi bir engelleyici blok veya eşya türü şeyler bulunmamalıdır,
 • Klima iç ünitesinin montaj edileceği yerde ısı yayan herhangi bir şey bulunmamalıdır. Doğalgaz kalorifer peteği soba vb gibi..
 • İç ünite monte edilirken kesinlik duvar zemini düz olmalı ve terazi veya hassas ölçü aletleri ile düz şekilde monte edilmelidir. Aksi durumlarda klimanız kısa bir süre sonra gürültü vermeye başlayacak ve çoğu durumdada su akıtmaya başlayacaktır.
 • İç üniteler montaj yapılırken kapıdan veya pencereden kolayca hava kaçak şekildeki yerlere monte edilmemelidir,
 • Zeminden en az 2 metre yükseklik tercih edilmelidir,
 • Montaj yapılırken cihaz etrafından sağ ve sol kısımlarda en az 5cm boşluk olmasına dikkat edilmelidir. Arıza durumlarında müdahale için bu pay mutlaka bırakılmalıdır,
 • İç ünite ile dış ünite arasında bulunacak olan bakı borunun uzunluğu en az 3 metre olması gerekmektedir
Klima Dış Ünite Montajı

Klima Dış Ünite Montajı nasıl olmalıdır?

Dış üniteler bildiğiniz ve çevrenizden gördüğünüz gibi genelde bina cephesine askılı şekilde veya balkon teras veya zemin gibi alanlarda düze şekilde monte edilmektedir. Eğer askıda monte düşünülüyorsa sert rüzgarlar hesap edilmeli ve devrilmesi engelenecek sağlamlıkta montajı yapılmalıdır. Bunun dışında dış ünite düz olmasına dikkat edilmeli ve sabit şekilde monte edilmesi yeterli olacaktır. Montaj işlemi sonrasından dış ünite kapağının açılıp Klemenslerde numaralara göre bağlantı yapılması gerekmektedir.

Uygun Fiyatlarla Klima Montajı

Klima markaları oldukça fazla sayıda ülkemizde tüketici ile buluşmaktadır. Bir çok markanın farklı özellikleri bulunsada çalışma prensipleri genelde birbirine benzemektedir. Montajlarda genelde marka teknolojisi çok önemli olmamaktadır. Klima Montaj firması seçerken her ne kadar marka önemli olmasada yinede seçimlerinizde aceleci davranmadan en iyi firmalardan hizmet almaya özen gösteriniz. Firma geçmiş bulunmayan, yaygın servis ağı olmayan, firma merkezi bulunmayan kişilerden hizmet almayınız. İstanbul Klima Teknik Servis olarak siz değerli müşterilerimize güven duyacağınız en kaliteli klima montajı hizmetini en uygun fiyatlarla vermekteyiz. İstanbul da anadolu yakası ve avrupa yakasında yılın 12 ayı haftanın her günü kesintisiz şekilde servis ve montaj hizmetimiz bulunmaktadır. İstanbul da 40 farklı noktada bir çok gezici ekibimizle her gün sizlere en yakın mesafelerdeyiz. Bize hemen ulaşın ve aynı gün sizlere montaj hizmeti verelim.